2:41 PM

Шеол царство мертвих

Шеол і Ад царство мертвих 

В грецькій міфології існує Аїд в якому живуть демони і людські душі, у єврейській міфології теж присутнє подібне царство мертвих, воно в них називається Шеолом.

В давньому Ізраїлі було декілька релігійних спільнот, які, керували країною. Основними релігійно - політичними гілками цих спільнот були Фарисеї і Саддукеї, Євусеї, ці релігійні спільноти по різному трактували шеол.

Фарисеї вважали, що коли людина помирає, то потрапляє до шеолу і якщо вона вела праведне життя, то в майбутньому буде суд і вона воскресне, повернеться до життя. За їхнім віруванням грішна людина, яка потрапила до шеолу ніколи не воскресне і буде там спати вічно.

Саддукеї вважали, що після смерті життя не існує і що людина, яка потрапила до шеолу більше жити не буде. Якщо людина померла, то і душа її померла разом з нею, і вороття назад з шеолу немає.

Євусеї це був частково відокремлений народ, мали інше місце поклоніння, вони вірили що існує воскресіння. Мали подібне вчення до вчень фарисеїв. 

Иосиф Флавий

Иудейские древности

Книга восемнадцатая

Глава первая

3. Фарисеи ведут строгий образ жизни и отказываются от всяких удовольствий. Всему тому, что разум признает за благо, они следуют, считая разум лучшим охранителем во всех желаньях. Они выдаются своим почтительным отношением к людям престарелым и отнюдь не осмеливаются противоречить их предначертаниям. По их мнению, все совершающееся происходит под влиянием судьбы. Впрочем, они нисколько не отнимают у человека свободы его воли, но признают, что по предначертанию Божию происходит смешение Его желания с желанием человека, идти ли ему по пути добродетеля или злобы. Фарисеи верят в бессмертие души и что за гробом людей ожидает суд и награда за добродетель или возмездие за преступность при жизни; грешники подвергаются вечному заключению, а добродетельные люди имеют возможность вновь воскреснуть. Благодаря этому они имеют чрезвычайное влияние на народ, и все священнодействия, связанные с молитвами или принесением жертв, происходят только с их разрешения. Таким образом, отдельные общины засвидетельствовали их добродетель, так как все были убеждены, что фарисеи на деле и на словах стремятся лишь к наиболее высокому.

4. По учению саддукеев, души людей умирают вместе с телом; они не признают никаких других постановлений, кроме постановлений закона. Они считают даже похвальным выступать против учителей своей собственной философской школы. Это учение распространено среди немногих лиц, притом принадлежащих к особенно знатным родам. Впрочем, влияние их настолько ничтожно, что о нем и говорить не стоит. Когда они занимают правительственные должности, что случается, впрочем, редко и лишь по принуждению, то саддукеи примыкают к фарисеям, ибо иначе они не были бы терпимы простонародьем.

Щоб багато не писати, попробую з допомогою біблійних текстів, коротко продемонструвати, яку філософію царства мертвих сповідувала єврейська міфологія фарисеїв.

Шеол, біблія

 

 

 

 

Екклезіяст 9:10

Все, що всилі чинити рука твоя, теє роби, бо немає в шеолі, куди ти йдеш, ні роботи, ні роздуму, ані знання, ані мудрости!

Фарисеї вважала, що людина у шеолі бездіяльна, вона нічого робити не може, вона навіть не здатна думати, просто лежить і гниє або спить.

Також вони вважали, що ця людина може повернутися до життя і воскреснути з шеолу, про це писав пророк Даниїл.

Даниїл 12:1-2

1 І повстане того часу Михаїл, великий той князь, що стоїть при синах твого народу, і буде час утиску, якого не було від існування люду аж до цього часу. І того часу буде врятований із народу твого кожен, хто буде знайдений записаним у книзі.

2 І багато-хто з тих, що сплять у земному поросі, збудяться, одні на вічне життя, а одні на наруги, на вічну гидоту.

За їхніми вченнями у майбутньому повинно було відбутися воскресіння і праведники повинні були воскреснути на вічне життя, а от грішники повинні отримати вічну наругу і ніколи не воскреснути.

Про вірування Саддукеїв сама Біблія мало пише, існують лише деякі епізоди. У одному з них вони провокують Ісуса Христа, який розділяв релігійні погляди фарисеїв на воскресіння, тому саддукеї задають йому логічне питання про воскресіння.

Євангеліє від Луки 20:27-33

27 І підійшли дехто із саддукеїв, що твердять, ніби немає воскресіння, і запитали Його,

28 та сказали: Учителю, Мойсей написав нам: Як умре кому брат, який має дружину, а помре бездітний, то нехай його брат візьме дружину, і відновить насіння для брата свого. 29 Було ж сім братів. І перший, узявши дружину, бездітний умер. 30 І другий узяв був ту дружину, та й той вмер бездітний. 31 І третій узяв був її, так само й усі семеро, і вони дітей не позоставили, та й повмирали. 32 А по всіх умерла й жінка. 33 А в воскресінні котрому із них вона дружиною буде? Бо семеро мали за дружину її.

Логіка питання була втому, якщо жінка мала сім братів за чоловіків, то коли вони всі воскреснуть, то хто з семи буде її чоловіком? На це питання Ісус відповів, що люди будуть, як Анголи і не будуть одружуватися. Якби Ісус їм сказав, що чоловіком жінки буде перший, або другий воскреслий муж, тоді вони висміяли таке воскресіння. Цей текст підтверджує, що саддукеї не вірили у воскресіння з мертвих.

З цього всього, можна зробити висновок, що шеол дуже сильно відрізнявся від Аду і від того що вчить грецька міфологія. У шеолі люди були в замкненому просторі і нічого не могли робити, їх там ніхто не катував. Також з шеолу можна було повернутися до життя шляхом воскресіння а от з грецького Аду повернутися до життя було неможливо. Також можна зробити висновок, що в древньому Ізраїлі були інші релігійні погляди, які навчали, що після смерті життя немає і воскресіння теж не існує.  

Читати про Ад можна читати тут  


Погляди перших християн на тему воскресіння, не дуже відрізнялись від поглядів фарисеїв, вони вірили, що воскресіння буде в майбутньому. Також християни вірили, що Ісус Христос це перша людина яка воскресла з мертвих. Читати тут 

Категорія: Воскресіння - Ад і Рай | Переглядів: 328 | Додав: Volia | Теги: єврейська міфологія, грецька міфологія, царство мертвих, ад, Шеол, біблія, воскресіння
Всього коментарів: 0
avatar